zaloguj się do strefy klienta
A A A

100 LAT HISTORII I DOŚWIADCZENIA

Rys historyczny Zakładów Azotowych CHORZÓW S.A.

Pierwsze obiekty produkcyjne Zakładów Azotowych CHORZÓW S.A. powstały blisko 100 lat temu. Historia istnienia firmy rozpoczęła się w 1916 roku w Polsce, na mocy porozumienia rządu niemieckiego z Bawarskim Towarzystwem Akcyjnym „Bayerische Stickstoffwerke A.G.”.

W lipcu 1922 roku Zakłady Azotowe zostały oficjalnie przejęte przez Rząd Polski. Na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28.06.1924 roku Zakładom nadano osobowość prawną i status określający przedsiębiorstwo jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą „Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie”.

W sierpniu 1933 roku dokonano fuzji pomiędzy Państwową Fabryką Związków Azotowych w Chorzowie a siostrzanym zakładem, Fabryką Związków Azotowych w Mościcach koło Tarnowa. Nowo utworzony podmiot funkcjonował pod nazwą: „Zjednoczone Fabryki Związków Azotowych w Mościcach i w Chorzowie” aż do wybuchu II wojny światowej. Po wyzwoleniu miasta Chorzowa Zakłady Azotowe kontynuowały działalność jako państwowa firma pod nazwą „Zakłady Przemysłu Azotowego Chorzów”.

W 1991 roku Zakłady Azotowe w Chorzowie zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, z której wydzielono wiele spółek córek obejmujących swoją działalnością poszczególne rodzaje produkcji i usług. Jedną z takich firm była ADIPOL Spółka z o.o., zajmująca się kolejno produkcja kwasu adypinowego, a następnie produkcją azotanu potasu oraz mieszanek nawozowych do upraw szklarniowych.

Kolejnym przełomowym wydarzeniem w historii istnienia firmy było przejęcie spółki ADIPOL Sp. z o.o. przez Zakłady Azotowe w Chorzowie – Holding Spółka Akcyjna w grudniu 2006 roku i zmiana nazwy na AZOTY-ADIPOL Spółka Akcyjna.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku w lutym 2011 roku Zarząd AZOTY-ADIPOL S.A. podjął decyzję o rozpoczęciu realizacji nowej inwestycji pt. „Zaprojektowanie i budowa zakładu do przerobu tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych do destylowanych kwasów tłuszczowych i stearyny o zdolności przerobowej 16.000 ton surowca na rok”. Inwestycja ta pozwoli Spółce na rozszerzenie portfela oferowanych wyrobów, a co za tym idzie zwiększy jej konkurencyjność.

W 2012 roku firma weszła w skład Grupy Kapitałowej PUŁAWY, która to nabyła od Skarbu Państwa 85% akcji spółki AZOTY-ADIPOL S.A. Odbywająca się w 2013 roku konsolidacja Grupy PUŁAWY z Grupą Azoty Tarnów spowodowała, że Azoty-Adipol S.A. stał się częścią jednej z największych grup chemicznych w Europie. W lipcu 2013 r., nastąpiła zmiana nazwy spółki na "Zakłady Azotowe Chorzów S.A"


Zakłady Azotowe Chorzów S.A. Grupa Azoty Puławy - Kiedyś i Dziś

 

 

 

 

 

 


 
 

"WIEK TRADYCJI" czyli konferencja z okazji 100-lecia Zakładów Azotowych w Chorzowie

Obchody Jubileuszu - youtube

Listy Gratulacyjne

Media: