zaloguj się do strefy klienta
A A A

Kwas stearynowy to nie zawsze to samo co stearyna

04.05.2015

Kwas stearynowy, a właściwe stearyna - jako mieszanina kwasów w większości stearynowego i palmitynowego powstaje w Chorzowie w najbardziej skutecznym na rynku procesie uwodornienia. Mieszanina ta w Europie zachodniej bardziej znana jako kwas stearynowy, stearic acid, w krajach Europy Wschodniej jako stearyna. W Zakładach Azotowych CHORZÓW SA uzyskuje się kwas stearynowy pochodzenia zwierzęcego, z przetwórstwa tłuszczów zwierzęcych odpadowych kategorii II, badanych weterynaryjnie.

Natomiast w przyszłości można będzie przerabiać także surowce roślinne, w związku z przystosowaniem wstępnym instalacji do takiego procesu.

Poniżej przedstawiamy w skrócie proces wytwarzania oleju palmowego i produktów pochodnych, w tym powstawania kwasu stearynowego z oleju palmowego lub stearyny palmowej, który także może zagościć w ofercie chorzowskiej firmy.

Tłoczarnie przetwarzają świeże wiązki owoców (FFB) w celu wytłoczenia surowego oleju palmowego (CPO – Crude Palm Oil), który jest wyciskany z mięsistej części owoców palmy olejowej. Wiele tłoczarni przetwarza także nasiona umiejscowione w centralnej części owoców. Tak powstaje  olej z ziaren palmy olejowej (PKO – Palm Kernel Oil). CPO i PKO są produktami powiązanymi, lecz różnymi.

Ważnym produktem w procesie tłoczenia jest biomasa, głównie z pustych wiązek owocowych, łusek z ziaren oraz liści.

Surowy olej palmowy może być wykorzystany bezpośrednio lub dalej rafinowany.

Rafinowane produkty mogą być generalnie podzielone na dwie grupy: płynne (oleiny) i stałe (stearyny).  

Biomasa może być dalej przetwarzana na nawóz organiczny, paszę dla zwierząt, itp. Oleochemikalia mogą być produkowane zarówno z CPO, jak i PKO, a w wyniku dalszego przetworzenia mogą być zastosowane do produkcji różnych komponentów dóbr konsumpcyjnych, w tym emulgatorów, suplementów Vit E, składników wykorzystywanych w medycynie, produktach pielęgnacji osobistej i kosmetyków.

W chemicznym procesie saturacji oleju palnowego lub surowej stearyny palmowej, na drodze uwodornienia, przy udziale katalizatora niklowego, powstaje kwas stearynowy.

 

Różnica we właściwościach, pochodzeniu stearyny jako kwasu stearynowego i stearyny palmowej (wosku palmowego):

 

Przejdź do strony produktu: Kwas stearynowy CHOSTEAR