zaloguj się do strefy klienta
A A A

Nawozy do upraw szklarniowych w "Agroliderze"

31.08.2015

Zakłady Azotowe CHORZÓW SA prezentują ofertę nawozową w miesięczniku "Agrolider": saletra potasowa, (azotan potasu), saletra wapniowa, (azotan wapnia nawozowy w roztworze), mieszanki nawozowe npk. Towary handlowe: azotan wapnia granulowany, fosforan monopotasowy mpk, fosforan monoamonowy, siarczan potasu krystaliczny, azotan magnezu, saletra magnezowa, azotan magnezu sześciowodny, siarczan magnezu siedmiowodny, saletrzak saletrosan. To wachlarz kompletnych mikroskładników do upraw bezglebowych pomidorów, ogórków, papryki, upraw hydroponicznych, pod osłonami: w szklarniach, tunelach foliowych.

Uprawa pomidorów w Polsce zajmuje pierwsze miejsce pod względem powierzchni wszystkich warzyw uprawianych pod osłonami. Pomidory stanowią nieocenione źródło mikro- i makroelementów. Dla osiągnięcia wyższych plonów i poprawy ich jakości oraz zwiększenia odporności warzyw na choroby i szkodniki stosuje się ich nawadnianie i odpowiednie nawożenie.

Zakłady Azotowe CHORZÓW SA Grupa Azoty Puławy oferują rozwiązania nawozowe do upraw warzyw  w technologii bezglebowej, m.in. upraw hydroponicznych z wykorzystaniem fertygacji, która pozwala na precyzyjne dawkowanie niezbędnych składników mineralnych.

W nawożeniu pomidorów w uprawie bezglebowej wykorzystuje się przede wszystkim SALETRĘ POTASOWĄ (azotan potasu: KNO3), jako nawóz dwuskładnikowy, zawierający jednocześnie bardzo dobrze przyswajalny azot i potas (N-13,5%, K-38% K2O).

AZOTAN POTASU w gatunku nawozowym jest sztandarowym wyrobem od czasu powstania firmy w 1916 roku, także w jakości technicznej i spożywczej.

 

Azot uznawany jest za najważniejszy makroskładnik plonotwórczy, wpływa korzystnie na wybarwianie i dojrzewanie owoców. Najlepiej pobudza wzrost wegetatywny roślin, rozbudowuje części naziemne: pogrubiają się łodygi i zwiększa masa liści. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest podczas zawiązywania i formowania się owoców.

Natomiast funkcją potasu jest regulowanie gospodarki wodnej roślin, pobierania wody i transpiracji. Ułatwia przetrwać okresy suszy, czy mrozu, zapobiega więdnięciu. Owoce roślin dobrze odżywionych potasem są smaczne,  słodkie, charakteryzują się intensywnym zapachem i barwą. Potas musi być dostarczany systematycznie w miarę wzrostu roślin. Niedobory potasu można uzupełniać także KRYSTALICZNYM SIARCZANEM POTASU, czy w postaci dedykowanych odpowiednim uprawom gotowych WIELOSKŁADNIKOWYCH MIESZANEK NPK.

 

Na prawidłową rozbudowę systemu korzeniowego roślin pomaga właściwe odżywienie roślin fosforem, szczególnie podczas wczesnego etapu wzrostu. Najlepiej podawać go w roztworze łatwo rozpuszczalnych i przyswajalnych nawozów fosforowych, jak FOSFORAN MONOPOTASOWY (MPK).

W przypadku braku wapnia oraz mikroskładników stosuje się dolistne opryskiwanie nawozami zawierającymi brakujący składnik, jak na przykład AZOTAN WAPNIA W ROZTWORZE 50% czy też AZOTAN WAPNIA GRANULOWANY.

 

Wszystkie proponowane produkty  rekomendowane są do fertygacji oraz dolistnego nawożenia upraw ogrodniczych, sadowniczych i rolniczych,  zarówno pod osłonami, jak i polowych. Niekiedy także do bezpośredniego zastosowania, jak i do komponowania wieloskładnikowych mieszanek nawozowych oraz nawozów płynnych.

W ofercie Zakładów Azotowych CHORZÓW SA Grupa Azoty Puławy znajdziemy m.in.:

  • AZOTAN POTASU
  • AZOTAN WAPNIA W ROZTWORZE 50%
  • AZOTAN MAGNEZU SZEŚCIOWODNY
  • AZOTAN WAPNIA GRANULOWANY
  • FOSFORAN MONOPOTASOWY
  • SIARCZAN MAGNEZU SIEDMIOWODNY
  • SIARCZAN POTASU KRYSTALICZNY
  • CHLOREK POTASU KRYSTALICZNY
  • DEDYKOWANE UPRAWOM SZKLARNIOWYM MIESZANKI NAWOZOWE NPK

Produkty te są źródłem całkowicie rozpuszczalnych w wodzie, a więc łatwo i szybko przyswajalnych składników pokarmowych. Jakość oferowanych produktów, dzięki ich wysokiej koncentracji i czystości (brak metali ciężkich i chlorków) oraz odpowiednim zbalansowaniu receptur spełnia oczekiwania producentów warzyw.

 

Spółka od lat jest jedynym w Polsce i Europie producentem SALETRY POTASOWEJ, wyznaczając trendy w obszarze profesjonalnej uprawy bezglebowej roślin.

Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj cały artykuł o nawozach z Chorzowa w numerze 28 "AGROLIDERA".

Poprzednie wydania pisma AGROLIDER dostępne na stronie Grupy Azoty PUŁAWY "Agrolider".