zaloguj się do strefy klienta
A A A

Rynek kauczuku w Polsce zdominowany przez jednego producenta

30.06.2015

Na europejskim rynku kauczuku butadienowo-styrenowego prym wiedzie jego jedyny polski producent. Przy produkcji tego rodzaju kauczuku syntetycznego wykorzystuje się stearynę.

Stearynę płatkowaną o nazwie handlowej CHOSTEAR F i jej zalety pokazaliśmy w reklamie towarzyszącej raportowi o przemyśle gumowym "Rynek kauczuku utrzymuje tempo wzrostu", opublikowanym w dwumiesięczniku Chemia i Biznes..

Zakłady Azotowe CHORZÓW SA, należące do GRUPY AZOTY, są od ubiegłego roku  jedynym w Polsce producentem kwasu stearynowego o szerokim zastosowaniu w przemyśle opon i innych wyrobów gumowych.

Kwas stearynowy, pod nazwą handlową CHOSTEAR oferowany o różnym stopniu uwodornienia, potocznie zwany stearyną, znajduje zastosowanie przy produkcji kauczuku syntetycznego, który z kolei jest głównym składnikiem mieszanek gumowych.

W procesie produkcji gumy stearyna dodawana jest w charakterze wielofunkcyjnego dodatku jako: plastyfikator, dyspergator napełnień mineralnych oraz aktywator przyspieszaczy wulkanizacji.

Jakość kwasu stearynowego z Zakładów Azotowych Chorzów została już zaakceptowana  w branży gumowej przez producentów kauczuku syntetycznego, mieszanek gumowych, taśm transporterowych dla górnictwa, kabli, przewodów gumowych, akcesoriów gumowych dla motoryzacji i nie tylko.

Kwas stearynowy w Chorzowie na nowoczesnej instalacji uwodornienia kwasów tłuszczowych jest otrzymywany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, w procesie przetwórstwa naturalnego surowca, jakim są odpadowe tłuszcze zwierzęce. Więcej szczegółów o portfolio produktów oleochemicznych znajdą Państwo na stronie www.azotychorzow.pl.

Zapoznaj się z publikacją... (plik pdf)